Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2001 r.


Polska Grupa Miłośników LANtastic'a Powrót na początek Polska Grupa Miłośników LANtastic'a


Niebieska linia
LANtastic Sieć dla każdego
Niebieska liniaOd autora...   Drogi Czytelniku, napisałem tę książkę z myślą o... No właśnie, trudno to szczegółowo określić. Podobnie, jak trudno określić, czym dokładnie jest sieć LANtastic. Z jednej strony, można powiedzieć, że to najprostsza sieć na świecie, nie wymagająca obsługi i konserwacji. Z drugiej zaś strony, to sieć w wielu miejscach przewyższająca (nie boję się tego stwierdzić) zarówno sieci oparte o Windows NT, jak i Novell Netware. W wielu też miejscach swoim działaniem przypomina systemy UNIX lecz mimo bardzo zaawansowanych funkcji nadal zachowuje swą prostotę. Osobom, które wcześniej zetknęły się z siecią LANtastic nie trzeba tłumaczyć w czym tkwi jej magia. Książka ta będzie dla nich zbiorem ciekawostek konfiguracyjnych i uzupełnieniem oryginalnej dokumentacji. Szczególnie cenne dla doświadczonych użytkowników będą rodziały mówiące o podwyższaniu wydajności serwerów za pomocą ich parametrów uruchomieniowch, a także dodatek A, w którym zawarte są dokładne tłumaczenia wszystkich poleceń i przełączników dostępnych w sieci LANtastic.

   Osoby, które do tej pory nie miały styczności z LANtastikiem, dowiedzą się od podstaw, o co w tym wszystkim chodzi..., jak to jest, że za pomocą sieci LANtastic można połączyć bezstresowo w sieć, dowolne komputery typu PC . Podczas lektury tej książki, początkujący napotkają szereg rozdziałów, które krok po kroku omawiają pewne codzienne czynności wykonywane w sieci. Także dla początkujących opracowane zostały ćwiczenia do samodzielnego wykonania .

   Przez dłuższy czas zastanawiałem się, czy umieścić w tej książce procedurę instalacji sieci, która jest dosyć dokładnie opisana w oryginalnej dokumentacji. Ostatecznie znalazła się tu ona, jednak główny nacisk został położony na drobne niedopowiedzenia, które mogą zbić z tropu bardzo początkującego użytkownika.

   Oczywiście nie zapominałem też o sieciowych "guru". Spora część niniejszej książki jest przeznaczona właśnie dla nich. Mam nadzieję, że po lekturze, metody zarządzania dużymi sieciami, rozbudowane topologie oraz Intranet i Internet staną się bliższe wszystkim użytkownikom. Chciałbym także podkreślić, że nie wszystkie rozdziały będą zrozumiałe dla początkujących użytkowników (stosowne ostrzeżenie znajduje się na początku takiego rozdziału).

   Starałem się, aby ta książka miała spójną formę. Jednak zaganień dotyczących sieci komputerowych jest bardzo wiele i na dodatek łączą się one ze sobą w subtelny sposób. Dlatego też, aby uzyskać "obraz całości" należy przeczytać tę książkę od początku do końca. Oczywiście nie oznacza to, że nie można czytać rozdziałów wyrywkowo, trzeba być jednak przygotowanym na to, że znajduje się w nich wiele odnośników do poprzednich rozdziałów.

   Zachowajmy dystans... Pamiętajmy, że każda sieć służy użytkownikom. Wprowadzanie na siłę pewnych ulepszeń może przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. Weźmy pod uwagę, że najwięcej sieci lokalnych wykorzystywanych jest do współdzielenia drukarki. Następnym krokiem jest dostęp do dysków innych komputerów oraz Internetu.

   Ta książka z pewnością przeznaczona jest dla tych:

      - którym nie wystarcza sieć Microsoft Network
      - którzy do tej pory nie pracowali z siecią LANtastic i chcą się dowiedzieć podstawowych rzeczy o tej sieci
      - którzy w pracy codziennej korzystają z sieci LANtastic i chcą dowiedzieć się czegoś więcej
      - którzy zawodowo instalują sieć LANtastic i chcą wiedzieć naprawdę wszystko o tej sieci
      - którzy po lekturze oryginalnej dokumentacji LANtastika czują niedosyt


   Z pewnością książka ta nie jest przeznaczona:

      - dla osób, którym takie pojęcia jak: dysk, drukarka, katalog, folder, plik nie mówią nic.


   PS: Wiele rozdziałów tej książki powstawało w sposób spontaniczny, na skutek rozmów przeprowadzanych na polskiej liście dyskusyjnej dotyczącej LANtastika , gdzie można znaleźć także pomoc na dowolne tematy związane z tą siecią.


Niebieska linia

Za całokształt strony odpowiada Dariusz Fabicki (fabik@oeiizk.waw.pl)